samochód

Chcesz kupić samochód? Sprawdź aukcje poleasingowe

Chociaż Polacy coraz częściej decydują się na zakup nowych samochodów (wzrost o 20 proc. w 2017 roku), rekordy popularności biją nadal auta używane – zwykle sprowadzane zza granicy. To jednak często ryzykowne posunięcie, dlatego warto sprawdzić aukcje poleasingowe. Stanowią one źródło sprawdzonych samochodów w dobrym stanie technicznym.

W styczniu 2017 roku zarejestrowano ponad 65 tys. samochodów osobowych używanych, które  sprowadzone zostały do Polski z innych państw – tak wynika z danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego. Chociaż pojazdy zza granicy są z reguły tańsze niż ich rynkowe polskie odpowiedniki, zakup tego rodzaju samochodów wiąże się z pewnym ryzykiem. Alternatywą dla osób, które chcą mieć dostęp do sprawdzonych aut, są licytacje samochodów na aukcjach poleasingowych.

Skąd pochodzą samochody dostępne na aukcjach poleasingowych?

Samochody dostępne na aukcjach poleasingowych zwykle pochodzą z dwóch źródeł. Są to auta:

  • pokontraktowe – takie, które nie zostały wykupione przez leasingobiorcę po zakończonej umowie
  • powindykacyjne – takie, które wróciły do leasingodawcy z powodu niespłacania przez leasingobiorcę rat leasingowych.

Niezależnie od tego, czy dostępne pojazdy zostały zwrócone przez leasingobiorcę czy odebrane przez leasingodawcę, zawsze pochodzą ze sprawdzonego i wiarygodnego źródła. Posiadają zatem pełną dokumentację – łącznie z książką serwisową, gdzie znajdują się informacje na temat ewentualnych usterek oraz napraw.

Samochody poleasingowe – to się opłaca

Licytacje samochodów pozwalają na korzystny zakup pojazdu używanego. Takie rozwiązanie wiąże się bowiem z wieloma zaletami, wśród których wymienić można m.in.:

  • zakup auta w niższej cenie niż wartość rynkowa – wygrana licytacja pozwala zaoszczędzić nawet kilkanaście procent w stosunku do aktualnej wartości rynkowej
  • dostęp do pojazdów w dobrym stanie technicznym – chociaż niektóre auta mogą mieć duże przebiegi, wszystkie charakteryzują się dobrym, a nawet bardzo dobrym stanem technicznym
  • możliwość korzystania z samochodu na gwarancji producenta – jako że na aukcjach poleasingowych pojawiają się pojazdy 3-5 letnie, w wielu przypadkach obowiązuje jeszcze gwarancja producenta; dzięki temu w razie jakichkolwiek wad fabrycznych i usterek, można liczyć na bezpłatną naprawę.

Możliwość zakupu używanego pojazdu pochodzącego ze sprawdzonego źródła w znacznie niższej cenie to główny powód, dla którego warto zainteresować się licytacjami samochodów poleasingowych.

Licytacje samochodów poleasingowych dostępne dla każdego

Aukcje poleasingowe organizowane są najczęściej na specjalnie stworzonych platformach internetowych. Aby wziąć udział w licytacji, należy dokonać wcześniejszej rejestracji – tylko zalogowani użytkownicy mogą uczestniczyć w aukcji. Potem już tylko wystarczy znaleźć odpowiedni samochód, obejrzeć go na parkingu poleasingowym i wylicytować.

Aukcje poleasingowe dostępne są najczęściej na stronach internetowych konkretnych firm leasingowych. Przykładowo, pojazdy leasingowane przez PKO Leasing można znaleźć pod adresem aukcje.pkoleasing.pl.