skarbonka

Chcesz zacząć oszczędzać? Poznaj 8 sposobów, które Ci w tym pomogą!

Chcesz, ale ciężko Ci się do tego zabrać? Żaden problem poniżej znajdziesz 8 sposobów, które w „bezbolesny” sposób pozwolą Ci zacząć i odpowiedzieć na pytanie, jak oszczędzać pieniądze. Do dzieła!

Sposób 1 – stwórz listę

Weź kartę papieru i stwórz listę lub po prostu zapisz – swoje zarobki, wydatki stałe (abonament, podatki, czynsz ) oraz wydatki zmienne (jedzenie, ubrania) dzięki temu zobaczysz na co faktycznie wydajesz pieniądze oraz poznasz „obszary”, w których możesz rozpocząć oszczędzanie.

Sposób 2 – planowane zakupy

Zanim pójdziesz na zakupy, zrób sobie listę produktów, które naprawdę potrzebujesz. Dzięki temu nie wydasz dodatkowych pieniędzy – tylko pamiętaj pilnuj się listy!

Sposób 3 – czytaj poradnik oszczędzania

Dobrym rozwiązaniem jest „edukacja finansowa” – czytaj fora, portale tematyczne oraz blogi, na których znajdziesz sporo informacji, oraz o tym, jak zaoszczędzić. Dobrym przykładem jest blog Finagoo http://finagoo.pl/ na którym znajdziesz sporo sprawdzonych rozwiązań.

Sposób 4 – nie bój się second-handów

Kupuj odzież używaną, w tzw. ciucholandach możesz znaleźć niezniszczone ubrania bardzo dobrych producentów w naprawdę niskich cenach – jeansowa koszula Levis’a za 10 zł? To możliwe! Musisz poświęcić na poszukiwania trochę czasu, ale możesz dzięki temu sporo zaoszczędzić!

Sposób 5 – domowe kosmetyki

Moda na DIY panuje w prawie wszystkich aspektach życia – w tym w kosmetyce. Zamiast kupować maseczkę do twarzy w sklepie, zrób ją w domu. Wykorzystaj do tego miód, oliwę z oliwek i gotowe –szybko, oszczędnie i naturalnie!

Sposób 6 – jak zaoszczędzić na rozrywce

Czy rozrywka zawsze musi wiązać się z wysokimi wydatkami? Niekoniecznie! Jeśli lubisz oglądać filmy zamiast biletów do kina wykup subskrypcję jednego do jednego z platform VOD np. Netflix to koszt na poziomie 30 zł/miesięcznie lub Showmax 20 zł/miesięcznie. Lubisz wyjścia na imprezę? Staraj się wybierać domówki albo kluby, w których np. nie musisz zapłacić za wejściówkę. Rozrywka wcale nie musi wiązać się z dużymi wydatkami.

Sposób 7 – pozbywaj się niepotrzebnych rzeczy (oszczędzanie przez zarabianie)

Ciekawym rozwiązaniem jest również sprzedawanie niepotrzebnych ubrań i rzeczy. Możesz dzięki temu zarobić dodatkowe pieniądze. Gdzie to zrobić? Z pomocą przyjdą Ci portale aukcyjne takie jak Allegro, OLX oraz specjalne grupy na Facebooku.

Sposób 8 – jak zaoszczędzić na DIY

Handmade jest jednym z najpopularniejszych „kierunków” od około 4 lat. To wspaniałe rozwiązanie, które możesz wykorzystać m.in. idąc na urodziny do znajomego. Po prostu sam zrób prezent dzięki temu podarujesz niepowtarzalny podarek, ale również zaoszczędzisz pieniądze.