harcerze

Co zabrać na obóz w lesie? Sprawdź niezbędnik harcerza!

Obóz harcerski wymaga odpowiedniego przygotowania. Jak powinien wyglądać Twój ekwipunek i czego koniecznie nie może w nim zabraknąć? Koniecznie sprawdź poniższą listę i miej pewność – nie zapomnisz o niczym! Zanim ruszysz w drogę, zapoznaj się ze wskazówkami konkretnego oddziału. Chociaż koszulki harcerskie i śpiwór są niezbędne niezależnie od wymagań drużyny, konieczność posiadania niektórych sprzętów może różnić się pomiędzy hufcami.

Przestrzegaj tych zasad podczas pakowania

Obóz harcerski to prawdziwa przygoda – bez względu na to, ile masz lat! Pakując plecak, pamiętaj, że będzie trwała kilka dni dłużej, niż popularne kolonie i zdecydowanie dłużej, niż wyjazd na łono natury organizowany we własnym zakresie. Cały szkopuł w tym, że możesz zabrać ze sobą wyłącznie wspomniany plecak! Co więcej – Twoim zadaniem jest przygotowanie bagażu w taki sposób, by swobodne niesienie go przez minimum godzinę nie sprawiało trudności. Istotne jest, by podczas marszu Twoje ręce były wolne.

Długa lista niezbędnych akcesoriów i gadżetów

Lista niezbędnych akcesoriów i gadżetów, które musisz mieć w zasięgu ręki, także w lesie jest naprawdę długa. Poza wspomnianym plecakiem warto zabrać drugi, mniejszych rozmiarów – idealny na krótkie wyjścia z obozu, a także – śpiwór, karimatę i poduszkę. Nie obawiaj się, że zajmą cenne miejsce – z łatwością przytroczysz je do plecaka, po jego zewnętrznej stronie. Podobnie jak bidon z mocowaniem, jednak ten możesz zastąpić jednorazowymi butelkami. Nie zapomnij również o składanym niezbędniku, umożliwiającym używanie potrzebnych sztućców i ich wygodne przenoszenie.

Dbanie o higienę podczas trwania obozu harcerskiego jest ważne. By było maksymalnie łatwe, warto postawić na przemyślane rozwiązania – szybkoschnące ręczniki z mikrofibry, mokre chusteczki i chusteczki higieniczne, papier toaletowy, a także – szczoteczkę do zębów, kremy z filtrem UV pastę i kosmetyki do mycia włosów i ciała.

Konieczne będzie także zabranie bielizny i ubrań. Doskonale sprawdzą się bawełniane koszulki harcerskie z zabawnymi nadrukami – umilą każdą wędrówkę, zapewnią wysoki komfort podczas wycieczki i nie zajmą dużo miejsca! Co więcej – są odporne na częste pranie. Nie zapomnij o mydle w kostce do prania – wówczas wystarczy zaledwie kilka zmian bielizny i odzieży, by przetrwać cały obóz!

Koszulki harcerskie to jednak nie wszystko – musisz zabrać pozostałą odzież, dbając, by w Twoim plecaku znalazły się ubrania odpowiednie na każdą pogodę. Co więcej – niezbędne będą narzędzia, mapy, kompas, a także – finka, latarki i składana saperka. Pozostałą część wyposażenia plecaka ustalisz, zapoznając się z wymaganiami konkretnego oddziału.