seo

Czy kredyt jest Ci na pewno potrzebny?

Okazuje się, że zobowiązanie kredytowe posiada praktycznie co drugi dorosły Polak. Na szczęście większość z nas świetnie radzi sobie z regularną spłatą rat. Czy jednak musimy zaciągać aż tak dużo kredytów gotówkowych? Kiedy decyzje o współpracy z bankiem są podejmowane racjonalnie, a kiedy pod wpływem impulsu? Sprawdź już teraz.

Na co pożyczamy?

Większość kredytów to zobowiązania w krótkim terminie. Pożyczamy na nowy samochód, remont domu albo wymarzone wakacje. Coraz częściej kredyt gotówkowy na dowolny cel zaciągany jest w celu łatania dziury w domowym budżetem albo spłaty zaległych zobowiązań.

Rzeczywiście takie zobowiązanie może być dla nas „ostatnią deską ratunku” albo pomocnym wsparciem finansowym w ramach niespodziewanych wydatków, których koszty znacznie przewyższają domowy budżet. W większości przypadków kredyt gotówkowy jest jednak zaciągany w ramach realizacji naszych zachcianek, nie zawsze tych z kategorii tzw. pierwszej potrzeby.

 Rozsądna decyzja czy impuls zakupowy?

Czy wiesz, że ogromna ilość kredytów to takie, zgodnie z którymi nie otrzymujemy wcale gotówki do ręki? To zobowiązania zaciągane w miejscu sprzedaży. W większości przypadków nie można tutaj mówić o racjonalnych decyzjach, ale raczej nieświadomych impulsach i nagłych potrzebach posiadania określonego przedmiotu.

Takie zjawisko da się doskonale zauważyć na przykład w okresie wyprzedaży. Wtedy w systemie ratalnym nabywamy sprzęt RTV czy AGD, których cena jest zbyt wysoka, by zapłacić za dany produkt gotówką.

Kiedy kredyt gotówkowy się opłaca?

Przede wszystkim należy porównywać zestawienia ofert różnych banków. Dzięki temu potencjalny klient wybierze instytucję, która oferuje mu najkorzystniejsze warunki. Tendencje Polaków są takie, że po kredyt gotówkowy najczęściej wybierają się oni do banków, w których już posiadają jakiś produkt. Nie zawsze jest to dobra decyzja, bo konkurencja może mieć dla nowych klientów o wiele lepszą propozycję.

Nie da się określić jednoznacznie sytuacji, w których kredyt jest dla kredytobiorcy opłacalny. Na pewno jest finansowym wsparciem, ale zawsze wiąże się też z kosztami – banki zarabiają przecież na odsetkach. Dopóki spłata takiego zobowiązania nie zaburza kondycji naszego budżetu, a dzięki pozyskanym środkom udaje się zrealizować założone cele, możemy mówić o przewadze korzyści.

 Zanim zaciągniesz kredyt?

Warto jednak pamiętać o pewnych zasadach. Zanim zaciągniesz kredyt gotówkowy albo zdecydujesz się na nabycie określonych produktów na raty, pomyśl:

  • Czy cel jest Ci naprawdę niezbędny?
  • Czy poradzisz sobie ze spłatą miesięcznych rat?
  • Czy nie uda Ci się zrealizować celu, wykorzystując własne oszczędności?
  • Czy jesteś w stanie odłożyć pieniądze na realizację celu?

Okazuje się, że każdy pracujący Polak może generować oszczędności. Jeśli kredyt gotówkowy ma być zaciągany w celu realizacji zachcianek, to może jednak warto poczekać i nabyć produkt czy usługę za gotówkę?