detektyw

Czym dziś zajmuje się prywatny detektyw?

Dziś prywatny detektyw nie pracuje nad skomplikowanymi morderstwami, których sprawcą najczęściej jest kamerdyner… obraz pana w garniturze, z cygarem lub fajką został daleko, w literaturze. Sherlock Holmes, Herkules Poirot czy detektywi z powieści Agathy Christie pozostają prywatnymi detektywami minionej epoki, a dzisiejsi pracownicy agencji przyjmują nieco inne zlecenia od swoich klientów.

Dzisiejsi detektyw na narzekają na brak zajęć. Otrzymują zlecenia różnorodne, począwszy od poszukiwania dowodów zdrady po poszukiwania osób zaginionych. Może nie zajmują się już tajemniczymi morderstwami, za którymi stoi najczęściej kamerdyner (!), bo to są akurat sprawy dla policji i innych służb państwowych, ale różnorodny wachlarz zleceń nie pozwala się detektywom nudzić za biurkiem. Jeśli już się nudzą, to w czasie żmudnych obserwacji.

W agencjach detektywistycznych zatrudnienie znajdują najczęściej byli policjanci

W agencjach detektywistycznych zatrudnienie znajdują najczęściej byli policjanci. To oni mają doświadczenie w pracy dochodzeniowo – śledczej, to im stosunkowo łatwo zdać trudny egzamin przed specjalną komisją,  uprawniający do wykonywania zawodu prywatnego detektywa.  W naszym kraju licencję posiada około 300 osób, z czego około 200 jest czynnymi zawodowo prywatnymi detektywami. Siedziby agencji detektywistycznych mieszczą się z reguły w dużych miastach, ale specyfika pracy powoduje, że przyjmują zlecenia z terenu całego kraju. Dlatego detektywa z Łodzi można spotkać w pracy w Warszawie lub Krakowie, a nawet w Szczecinie. Nikogo to nie dziwi.

detektyw

Największy odsetek spraw w portfelu agencji detektywistycznych to dziś badanie lojalności i wierności małżeńskiej

Największy odsetek spraw w portfelu agencji detektywistycznych to dziś badanie lojalności i wierności małżeńskiej. Sprawdzeniu  i zgromadzeniu ewentualnego materiału na potrzeby sprawy rozwodowej z orzekaniem o winie współmałżonka. Usługa ta, stosunkowo od niedawna prowadzona przez agencje, jest coraz bardziej popularna, może dlatego, że na dwa małżeństwa w naszym kraju przypada jeden rozwód? Klientami agencji, takich jak Pro-Tom bywają osoby, potrzebujące pomocy przy wyjaśnieniu kwestii zdrady partnera, czasem domniemanej, czasem faktycznej. Za udowodnieniem zdrady stoją często kwestie dotyczące korzystnego podziału majątku, alimentów po ustaniu małżeństwa dla poszkodowanej strony. Dlatego na zlecenie detektyw zrobi zdjęcia w restauracji, hotelu czy na romantycznym spacerze, przedstawia nagrania, ustali dane i miejsce pobytu kochanka lub kochanki. Co z tą wiedzą uczyni osoba zainteresowana, to już od niej zależy. Czasem klientami agencji są kochanki, które chciałby się dowiedzieć, czy mąż ma zamiar dla nich zostawić żonę, i czy związek z nimi traktuje poważnie.

O dziwo, to kobiety są najczęściej zleceniodawcami spraw rozwodowych. Są bardziej bezwzględne, konkretne, zdecydowane i czasem po prostu mściwe. Żądają kompromitujących nagrań, zdjęć, nie mają skrupułów w drodze do celu. Wygrywają w sądzie. Mszczą się na niewiernych żonach, chociaż trudno orzec, czy dzięki temu osiągają satysfakcję.

3

Poszukiwania osób zaginionych

Innym typem spraw zlecanych najczęściej prywatnym detektywom są poszukiwania osób zaginionych. To sprawy rangi priorytetowej, aczkolwiek dzielą się na dwa rodzaje spraw. Trudno w to uwierzyć, ale codziennie w Polsce ktoś przepada bez wieści. Przyczyny zaginięć są różne. Czasem jest tak, że ktoś chce zmienić coś w swoim życiu, ma dość szarej codzienności, zabiera więc podstawowe dokumenty, trochę rzeczy osobistych i znika z domu. Dotyczy to zarówno osób pełnoletnich jak i niepełnoletnich. Młodych ludzi, którzy nie ukończyli jeszcze 18 roku życia, po odnalezieniu można dostarczyć do domu rodzinnego wbrew ich woli, natomiast osoby pełnoletnie, które nie życzą sobie powrotu do dawnego życia, trudno namówić do tego czynu, wówczas nie pozostaje detektywom nic innego, jak poinformować rodzinę o miejscu pobytu zaginionego o jej losie. Inne osoby oddalają się z domu z powodu choroby, psychicznej lub depresji, takim odnalezionym ludziom rodzina ze wszystkich sił stara się pomóc. Innym rodzajem zaginięć są uprowadzenia, gdzie osoba ginie w jednej chwili, bez dokumentów, bez podręcznych rzeczy. Czasem są to uprowadzenia dzieci przez zagranicznych rodziców, często ojciec pochodzenia arabskiego uprowadza dzieci posiadane z Polką i wywozi je do swojej ojczyzny. Zdarzają się uprowadzenia młodych dziewcząt do domów publicznych za granicą. To sprawy, gdzie trzeba działać szybko i zdecydowanie.

Zaginione rzeczy, ustalanie majątku czyli chleb powszechny detektywa

Bardzo dużo zleceń w agencjach to zlecenia dotyczące odnalezienia zaginionych rzeczy, takich jak samochody, cenne zabytki i eksponaty, kosztowności. Agencje zajmują się również ustalaniem majątku dłużników, którzy swój dorobek kryją pośród rodziny i przyjaciół, śmiejąc się później, że nie mają nic własnego. Agencje zajmują się również sprawami gospodarczymi, ustalają majątki firmy, zakładają lub zdejmują podsłuchy w firmach, “prześwietlają” kandydatów  do pracy, nowych wspólników i partnerów biznesowych. Zajmują się też często wyjaśnieniem spraw związanych z wyłudzaniem odszkodowań od zakładów ubezpieczeniowych.

praca

Takie agencje, jak Agencja Detektywistyczna Pro-Tom muszą ściśle współpracować z policją i zostawać z nią w dobrych relacjach. Dlaczego? Ponieważ obecność policji często jest konieczna na końcowym etapie dochodzenia. To policja ma prawo aresztować podejrzanego czy wejść do mieszkania. Pracy agencji sprzyja również rozwój technologiczny. Urządzenia podsłuchowe, które mają dziś naprawdę niewielkie gabaryty, można umieścić niemal wszędzie, od mankietu koszuli, po samochód czy biuro. Kamery mają dziś rozmiar niewielkiego guzika, a szanująca się agencja w miarę możliwości inwestuje w dobry sprzęt, mimo, że dla większości klientów przy wyborze agencji liczy się głównie cena.

Praca detektywa bywa mozolna, żmudna. Niewiele ma wspólnego z tym, co oglądamy w telewizji. Nie ma spektakularnych akcji, pościgów, bijatyk i strzelanin. Nie ma szybkich luksusowych aut, motorów. Detektywi są wśród nas niezauważeni, wtopieni w tłum. Nigdy nie wiesz, kto z otaczających cię ludzi jest pracującym detektywem. To może być menel pod śmietnikiem,  zamożny biznesmen, pijący kawę, czy facet w niepozornym aucie rozmawiający przez telefon. Dziś podstawą jest zaufanie, profesjonalizm i działania zgodne z prawem.