ogród

Jak przygotować meble ogrodowe na zimę?

Ogród jest świetnym miejscem odpoczynku na świeżym powietrzu. Posiadanie ogrodu to jednak nie tylko przyjemności, ale także wynikające z tego obowiązki. Jedną z nich są prace konserwacyjne dotyczące mebli ogrodowych. Uchronimy je w ten sposób przed warunkami pogodowymi.

Dlaczego zima działa niekorzystnie?

Zima to dość specyficzny czas dla naszych ogrodów i tarasów. Wszystkie rośliny oraz sprzęty trzeba więc przygotować na nadejście zimy i niesprzyjających warunków atmosferycznych. Promieniowanie UV, niska temperatura, opady, wilgoć i wiatr mogą przyczynić się do degradacji materiałów, z których wykonane są meble ogrodowe. Dużym zagrożeniem jest korozja biologiczna lub szkodliwe działanie grzybów i bakterii. Każdy materiał wykonania wymaga odmiennej pielęgnacji, którą omówimy w tym artykule.

Wiklina i rattan

Ten rodzaj mebli bardzo szybko nasiąka wodą, dlatego trzeba przyłożyć szczególną uwagę do konserwacji. Przesiąknięte meble będa podatne na pęknięcia oraz uszkodzenia mechaniczne. Do czyszczenia najlepiej używać wody z cytryną lub octem, poniewaz zapobiegniemy w ten sposób matowieniu. Mokre meble wykonane z rattanu i wikliny należy suszyć w cieniu.

Drewno

Po zakończeniu lata powinniśmy usunąć z mebli wszystkie zabrudzenia. Niektóre rodzaje drewna są odporne na warunki atmosferyczne, dlatego nie musimy ich impregnować. Odporne będą zwłaszcza egzotyczne rodzaje drewna. Pozostałe gatunki powinniśmy zaimpregnować przed zimą, aby uniknąć zniszczeń. Drewno zabezpiecza się pokrywając jedną warstwą specjalnego oleju. Olejowanie drewna przeprowadza się dwa razy do roku. Preparat wystarczy nałożyć pędzelkiem wzdłuż słojów i ustawić w cieniu do wyschnięcia. Lakierowane drewno wystarczy dokładnie umyć, zatem będą znacznie prostsze w użytkowaniu.

Metalowe meble

Częstym wyborem klientów są meble wykonane z aluminium odpornego na wszelkie warunki pogodowe. Wyjątkowo lekkie meble wystarczy umyć z pomocą delikatnego detergentu. Żeliwne meble powinniśmy zabezpieczyć farbą antykorozyjną, a w przypadku zauważenia rdzy powinniśmy ją natychmiast usunąć.

Czyszczenie poduszek

Wiele mebli tarasowych posiada poduszki, które nadają im wygodę. Poduszki są najczęściej wykonane z plamoodpornych i wodoodpornych materiałów. Do czyszczenia możemy zatem użyć delikatnego detergentu oraz mokrej ściereczki. Zdejmowane pokrowce na poduszki można natomiast wyprać w pralce używając programu do delikatnych tkanin. Tak przygotowane pokrowce można położyć w szafie i czekać na kolejny sezon letni.

Źródło: https://internetnews.net.pl/forum/