pieniądze

Jak wygląda oszczędzanie na koncie oszczędnościowym? Wyjaśniamy

Konto oszczędnościowe jest idealnym produktem na rozpoczęcie swojej przygody polegającej na realizacji upragnionych celów. Zarówno tych drobnych, najbliższych (np. wycieczka), jak i dalszych związanych z gromadzeniem środków na inwestycje czy na tzw. czarną godzinę. Obojętnie ile zarabiamy, warto je założyć. Dlaczego ? Ponieważ w większości przypadków nic nas nie kosztuje, a zawsze możemy z niego skorzystać, by odłożyć parę groszy.

Co to jest konto oszczędnościowe i jak działa?

Konto oszczędnościowe jest to pewien rodzaj portfela elektronicznego, który prowadzi dla nas bank. Charakteryzuje się połączeniem najlepszych cech rachunku osobistego i lokaty bankowej. Czyli gwarantuje bezpieczeństwo wpłaconych na niego pieniędzy oraz wysokie oprocentowanie, porównywalne do oprocentowania lokat. Dla porównania zwykłe konto osobiste jest zazwyczaj nie oprocentowane. Jednak co najważniejsze, mamy swobodny dostęp do własnych pieniędzy, jak w przypadku konta osobistego. Możemy je w każdym momencie wypłacić bez utraty naliczonych odsetek, co nie  jest możliwe np. w przypadku zerwania lokaty.

Działa na zasadzie zawartej umowy z bankiem, który w zamian za  przechowywanie na nim naszych pieniędzy dolicza do naszego salda odsetki. Wystarczy wpłacić dowolną kwotę i obojętnie czy będzie „leżeć” tylko jeden dzień, tydzień czy cały miesiąc, to  zawsze na koniec miesiąca zostaną dopisane wyliczone odsetki. Co istotne, kiedy tylko zechcemy możemy dopłacać do takiego rachunku kwoty w dowolnej wysokości.

Wysokość oprocentowania odsetek jest z góry znana, w większości przypadków rośnie progresywnie w zależności od wysokości salda. Czasem możemy skorzystać z wyższego, promocyjnego oprocentowania dostępnego wyłącznie dla nowych klientów banku. Należy jednak pamiętać, że oprocentowanie jest zmienne. Oznacza to, że bank może je podnieść, jak i obniżyć w każdym dowolnym momencie. Sytuacja taka ma miejsce zazwyczaj po decyzji Rady Polityki Pieniężnej odnośnie wysokości stóp procentowych. Obecnie analitycy prognozują pierwsze podwyżki na 2018r.

Samo otwarcie i prowadzenie konta oszczędnościowego jest bezpłatne. Jednak niektóre banki wymagają do jego założenia posiadanie konta osobistego w swoim banku. Znajdziemy też takie banki, które nie mają takiego wymogu lub oferują darmowe konta bankowe. Najważniejszym jednak kosztem, który należy sprawdzać i porównywać jest wysokość opłaty za drugą i kolejną wypłatę w danym miesiącu. Pierwsza wypłata jest zawsze darmowa, lecz kolejna będzie zawsze kosztować, różnie w zależności od banku.

Jak oszczędzać?

Najlepiej rozpocząć oszczędzanie korzystając z dwóch opcji. Pierwsza polega na przelewaniu jakiegoś procentu swojego wynagrodzenia, zaraz po wpłynięciu na konto osobiste.  Wystarczy zacząć od 1-2%, by stopniowo je zwiększać w zależności od możliwości finansowych. Zobaczymy, że nie ma to dużego wpływu na nasze wydatki, ponieważ szybko dostosujemy się do wydawania jedynie tego co pozostało.

Drugą opcją jest automatyczne oszczędzanie, polegające na tym, że każda płatność kartą jest zaokrąglana do pełnej złotówki. Zaokrąglenie możemy również ustawić na większą kwotę. Czyli płacąc np. 23,12 zł za zakupy, z konta zostanie zabrane 24 zł. Różnica w wysokości 0,88 zł zostanie przelana na konto oszczędnościowe. Nie odczujemy tego, a na koniec miesiąca będziemy mile zaskoczeni zgromadzonym saldem.

Jak założyć konto oszczędnościowe?

Od czego powinieneś zacząć? Przede wszystkim od porównania kont oszczędnościowych, najlepiej wykorzystując internetowe porównywarki. Po wybraniu konta należy wejść na stronę internetową danego banku, sprawdzić czy oferta jest aktualna. Najlepiej przeglądając kartę danego produktu, która zawiera wszelkie szczegóły.

Jeśli masz czas możesz przejść się osobiście do wybranego banku i porozmawiać z doradcą. Przedstawi on swoje propozycje i pomoże dopasować konto do Twoich potrzeb i sposobu oszczędzania. Odpowie na każde pytanie i przygotuje wszystkie dokumenty. Do podpisania umowy wystarczy Twoja obecność i dowód osobisty.

Możesz też założyć konto bez wychodzenia z domu. Wtedy należy wypełnić wniosek o otwarcie konta oszczędnościowego na stronie internetowej banku. Należy w nim podać dane z dowodu osobistego lub paszportu oraz dane kontaktowe. By zawrzeć umowę, możemy skorzystać z dwóch opcji: kuriera lub przelewu weryfikacyjnego. W pierwszym przypadku dostaniemy na podany adres mailowy dokumenty do podpisania, które po podpisaniu przekażemy kurierowi na koszt banku. W drugim przypadku weryfikacja naszego wniosku nastąpi po sprawdzeniu poprawności danych wprowadzonych we wniosku z danymi zawartymi w testowym przelewie z któregoś z naszych kont. Po pozytywnej weryfikacji, nastąpi założenie konta, a  komplet dokumentów z danymi do logowania się w bankowości internetowej zostanie przesłany na podany adres mailowy umieszczony we wniosku.