net

Jakie są zalety internetu radiowego?

Obecnie trudno wyobrazić sobie brak dostępu do Internetu. Wszak często służy on zarówno pracy, ale i rozrywce. Oczywiście jego prędkość należy dostosować do celów w jakich korzystamy z sieci. Najszybszy Internet polecany jest np. dla testerów gier. Natomiast jeżeli służy ci tylko rozrywce, czy korzystaniu z komunikatorów, to możesz postawić na Internet radiowy i dzisiaj właśnie przedstawimy ci jego zalety.

Internet radiowy w pigułce

Internet radiowy powstał w połowie lat 90-tych XX wieku i niemal od razu zjednał sobie wielu zwolenników. Do Polski został wprowadzony około 1997 roku. Na samym początku działał on na częstotliwości około 2,4GHz co niestety powodowało małe zakłócenia. Lecz bądźmy szczerzy, komu w tamtych czasach to przeszkadzało, skoro miał dostęp do sieci, a to już było niemal dobrem luksusowym. Obecnie Internet radiowy może działać i na częstotliwości nawet 5GHz, przy czym jakość i przesył również znacząco się poprawiły, co oznacza, że nie trzeba obawiać się już słynnego i dosyć denerwującego buforowania.

Bo cena ma znaczenie

Choć ceny Internetu w ostatnich latach znacząco spadły to nadal nie są najniższe. Decydując się na sieć światłowodową swoje trzeba zapłacić. Ale to nie wszystkie koszty. Otóż comiesięczne rachunki to jedno, a koszty samego podłączenia to już zupełnie co innego. Tutaj należy sobie zdawać sprawę, że samo okablowanie to tanich nie należy i niestety zapłacić za kable trzeba z własnej kieszeni. Ponadto wiele firm sprzedających taki Internet dodatkowo dolicza tzw. robociznę, przez co koszty jeszcze bardziej wzrastają. W przypadku Internetu radiowego są one znaczenie mniejsze. Już na samym początku trzeba wspomnieć, że miesięczne rachunki mogą być nawet o połowę mniejsze. Również samo podłączenie nie generuje nader wysokich kosztów. Otóż wystarczy sam nadajnik i odbiornik i nic więcej. Co oczywiście jest zaletą – wszak kto z nas nie lubi oszczędzać.

Estetyka na poziomie

Chcemy mieć dostęp do Internetu, ale niekoniecznie podobają nam się wiszące kable. Owszem możemy powiedzieć za klasykiem „sorry, taki mamy klimat”, a kable muszą być, jeżeli chcemy mieć dostęp do sieci. Otóż nic bardziej mylnego, wystarczy tylko zdecydować się na połączenie radiowe. Tutaj wystarczy ustawić odbiornik, nadajnik i gotowe. Nie ma wiec żadnego kucia w ścianach, czy też „burzy mózgów” dotyczącej jak ukryć kable. Estetyka wnętrza jest bardzo ważna, a bądźmy szczerzy „walające się” kable po całym domu pozytywnie na nią nie wpływają. Dlatego, jeżeli również zależy ci na tym, aby nie było całego okablowania to powinieneś zdecydować się tylko i wyłącznie na „radiówkę”, ale oczywiście od sprawdzonego dostawcy Internetu. Wbrew pozorom na taki Internet nie trzeba długi czekać, otóż wystarczy tylko zgłosić się do firmy zajmującej się jego sprzedażą i gotowe.

Tam, gdzie nie dociera światłowód

O ile mieszkańcy blokowisk, nie wspominając już o mieszkańcach dużych, czy średnich miast nie mają problemu z dostępem do sieci światłowodowej, tak pozostali mogą mieć problem, nawet całkiem spory. Mianowicie na wsiach często nie ma dostępu do Internetu, a mieszkańcy niejednokrotnie wykupują drogie pakiety z sieci komórkowych, gdzie połączenia i tak pozostawiają naprawdę wiele do życzenia. Niestety firmom teleinformatycznym zwyczajnie nie opłaca cię montować sieci światłowodowych, gdyż koszty takich inwestycji są także bardzo wysokie. Na szczęście nawet na wsiach można korzystać z sieci radiowej i cieszyć się całkiem dobrym połączeniem. Oczywiście zaletą „radiówki” jest to, że bardzo szybko można ją rozbudować i dołączać do niej kolejne domostwa i komputery, nie ponosząc przy tym dużych kosztów, a zasadniczo żadnych kosztów.

Choć radiówka nie jest najszybszym Internetem to mimo wszystko nie jest to relikt lat 90-tych. Otóż dociera tam, gdzie nie dociera światłowód i daje naprawdę całkiem dobry sygnał, zatem wbrew niektórym opiniom nie trzeba obwiać się niskiej jakości połączenia. Dlatego polecana jest dla wszystkich, którzy wykorzystują Internet do celów rozrywkowych, a nie do pracy. Warto jeszcze raz podkreślić, że cena „radiówki” jest naprawdę niska, zatem jeżeli nie chcecie wydawać większych pieniędzy, to idealny wybór dla Was.