motor

Jesteś motocyklistą i ciągle drżysz o swój pojazd? Sprawdź, na czym polega monitoring motocykla

Kradzież jednośladu to najgorsze, co może się przydarzyć motocykliście. Nie chodzi wyłącznie o wartość materialną pojazdu i akcesoriów. Motocykl niesie za sobą ogromną wartość sentymentalną. Z drugiej strony jest bardziej narażony na kradzież niż samochód. Jak temu zapobiec? Jednym ze sposobów jest profesjonalny monitoring motocykla.

Czy monitoring motocykla rzeczywiście działa? Jak reaguje w sytuacji, gdy dojdzie do próby kradzieży? Co jeszcze możesz zrobić, by zmniejszyć ryzyko utraty pojazdu? Sprawdź i podejmij działania, by być spokojniejszym.

Stały nadzór nad motocyklem

Nowoczesne systemy monitorowania motocykli są oparte o technologię GPS. W pojeździe montowane jest niewielkie urządzenie, które umożliwia jego lokalizację – zarówno w trakcie jazdy, jak i podczas postojów. Wcale nie oznacza to jednak, że monitoring motocykla ogranicza się wyłącznie do wskazania aktualnej pozycji pojazdu czy możliwości odtworzenia przebytej trasy. Najważniejsza funkcja jest związana z nadzorem nad motorem oraz wszelkimi próbami jego nieautoryzowanego przemieszczenia. Jak to działa?

  • Zamontowane w motocyklu urządzenie monitorujące, np. ISR-M oferowane w ramach usługi „Bezpieczny Motocykl” przez Konsalnet, oferuje dwa tryby pracy. Pierwszy, w trakcie jazdy, rejestruje przebieg trasy oraz reaguje, gdy dojdzie do wypadku. Drugi włącza się po zgaszeniu stacyjki. Jego zadaniem jest zabezpieczenie przed kradzieżą.
  • W trybie czuwania system zareaguje na każdą próbę przemieszczenia motocykla w jednej z trzech osi bez włączonej stacyjki, a więc na przykład, gdy złodziej będzie próbował przenieść go na lawetę.
  • Pierwsza reakcja to uruchamiający się natychmiast 10-sekundowy, przerywany sygnał. Na tym etapie właściciel pojazdu może jeszcze dezaktywować alarm, wkładając kluczyk do stacyjki.
  • Jeśli do autoryzacji nie dojdzie, włączy się 20-sekundowy sygnał ciągły, a system wyśle informację o zdarzenia do Centrum Monitorowania.
  • Operator natychmiast podejmie próbę skontaktowania się z właścicielem pojazdu, prosząc go również o podanie ustalonego hasła. Jeżeli próba będzie nieudana, o kradzieży zostanie powiadomiona najbliższa motocyklowi jednostka policji, a funkcjonariusze otrzymają informację o jego położeniu.

Warto podkreślić, że takie zabezpieczenie pełni dwie istotne funkcje. Po pierwsze – głośny alarm dźwiękowy, sam w sobie, dość efektywnie odstrasza i zwraca na siebie uwagę. Po drugie i najważniejsze, szybka interwencja operatora systemu alarmowego zwiększa prawdopodobieństwo odzyskania pojazdu, jeżeli już do kradzieży dojdzie. Dlatego właśnie coraz większe grono motocyklistów decyduje się na inwestycję w system monitorowania.

Przezorny zawsze zabezpieczony

System monitorujący motocykl to podstawa nowoczesnych zabezpieczeń. Co zrobić, by zwiększyć bezpieczeństwo motocykla?

  • jeśli tylko możesz, garażuj swój pojazd zamiast przechowywać go na ogólnodostępnych parkingach,
  • zainwestuj w dobrą blokadę oraz zapięcie (takie, które możesz zamontować do jakiegoś stałego elementu krajobrazu, np. słupa),
  • parkuj tylko w dobrze oświetlonych miejscach, unikając (jeśli to możliwe) dzielnic o złej sławie.

Połączenie tych środków ostrożności z profesjonalnym monitoringiem motocykla przyniesie Ci najwięcej korzyści i zmniejszy ryzyko kradzieży niemal do zera.