wyjazd

Kambodża – wyjazd do serca Azji

Kambodża to obok Wietnamu i Laosu jeden z najchętniej odwiedzanych nowych kierunków azjatyckich podróży. Tajlandia, Indonezja, Chiny czy Japonia niezmiennie popularne, jednak ludzie pragnący poznać egzotykę w czystej postaci poszukują miejsc „świeżych”, nie tak modnych. Logos Tour łączy miłość do Azji, oferując wycieczkę objazdową po Wietnamie, Kambodży i Laosie.

Siem Reap

Wydawać by się mogło, że liczące ok. 190 tys. mieszkańców metropolia jest niewielkim miasteczkiem, jednak w słabo zurbanizowanej Kambodży to czwarte pod względem wielkości miasto w kraju. Większość ludności żyje na wsiach. Siem Reap oznacza „Klęskę Syjamu” – na cześć historycznego zwycięstwa Khmerów nad Syjamczykami. Miasto to jest najlepszą bazą wypadową do zwiedzania Angkoru – dawnej stolicy Imperium Khmerskiego.

Angkor Thom

Wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO stanowi kompleks doskonale zachowanych kamiennych budowli, między innymi świątyń i budynków mieszkalnych. Na szczególną uwagę zasługuje świątynia Bayon, stanowiąca przykład architektury hinduistycznej, posiada liczne wizerunki Buddy oraz wieże. Uważa się, że stanowiła swoistą bramę między ziemią a niebem. Idealnym dopełnieniem wycieczki jest spacer po Tarasie Słoni oraz podziwianie płaskorzeźb na Tarasie Trędowatego Króla. Swoją nazwę Taras Słoni zawdzięcza realistycznym płaskorzeźbom przedstawiającym słonie, pełnił funkcję trybun i widowni podczas ważnych uroczystości i widowisk. Taras Trędowatego Króla natomiast swą nazwę otrzymał dzięki rzeźbie tajemniczego króla znajdującej się na szczycie tarasu. Z jego poziomu można podziwiać Taras Słoni oraz doskonale zachowane płaskorzeźby, charakterystyczne na hinduskiej architektury.

Angkor Wat

Ta najsłynniejsza budowla całego kompleksu to największa i najważniejsza świątynia w Imperium Khmerów. Zbudowana w XII wieku przez Surjawarmana II ku czci hinduskiego bóstwa Wisznu. Jednym z najniezwyklejszych zabytków Kambodży to ogromny arras przedstawiający ponad 20 tysięcy postaci z eposów indyjskich, pt. „Ramajana” i „Mahabharata”. Świątynia jest jedną z najlepiej zachowanych budowli kultury Khmerów. Po zwiedzaniu historycznego miasta warto wybrać się nad jezioro Tonle Sap, największy zbiornik słodkowodny na półwyspie Indochińskim. Jest niezwykłe nie tylko ze względu na swoją wielkość, ale również na zmienny poziom wody.

Phnom Penh

Zwiedzanie stolicy utwierdza w przekonaniu, jak piękna jest Kambodża – wyjazd z biurem podróży w tym miejscu się kończy. Przed powrotem należy jednak zwiedzić miasto, przede wszystkim pałac królewski, Srebrną Pagodę oraz Muzeum Narodowe. Pałac Królewski to jedno z najpiękniejszych miejsc w Kambodży – siedziba władców. To kompleks budowli, każda miała swój indywidualny charakter – Święta Siedziba Osądu. Sala tronowa wykorzystywana jest do dzisiaj podczas królewskich i religijnych ceremonii, niewielki budynek Hor Samrun Phirun, w którym królowie oczekiwali na to, by dosiąść słoni. Zaskoczeniem może być Pawilon Napoleona, który stylem zupełnie nie pasuje do kompleksu. Był to podarunek od Francuzów z XIX wieku, wybudowany w stylu kolonialnym. W otoczeniu bogato zdobionych budynków niewielka budowla rzuca się w oczy i wygląda skromnie, jednak jest to swoista ciekawostka, odrobina Europy w sercu Azji. Będąc na terenie Pałacu, nie można przegapić Srebrnej Pagody, zespołu świątynnych budowli. Swą nazwę zawdzięcza tysiącom srebrnych płytek, którymi jest pokryta, dzięki czemu pięknie mieni się w promieniach słońca. W środku znajdują się największe skarby Kambodży, na przykład szmaragdowa statuetka Buddy z czasów Imperium Khmerów. Niezwykłe wrażenie sprawia również figura króla Norodoma, ozdobiona 9584 diamentami. Podczas zwiedzania miasta nie można pominąć Muzeum Narodowego, w którym znajduje się oryginał rzeźby króla z Tarasu Trędowatego Króla, a także inne cenne zabytki wydobyte z kompleksu Angkor – naczynia, rzeźby bóstw i zwierząt wykonane z drewna i kamienia, a także przedmioty codziennego użytku.