lekarz

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru łóżka rehabilitacyjnego?

Jak wiadomo, łóżka dla chorych są sprzętem medycznym, które to przeznaczone są przede wszystkim dla osób, które potrzebują rehabilitacji z powodu wszelkich urazów, chorób czy też operacji. To właśnie one mają umożliwić częstą zmianę pozycji, a także w znaczny sposób ułatwić opiekę nad chorymi, niepełnosprawnymi ruchowo. Jak powinno wyglądać dobre łóżko rehabilitacyjne? Na jakie dodatkowe wyposażenie zwrócić uwagę? Co jest lepszym rozwiązaniem, kupienie czy wypożyczenia łóżka? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy.

Jakie powinno być łóżko rehabilitacyjne?

Łóżko rehabilitacyjne musi być przede wszystkim wygodne. Jego zadaniem jest bowiem ułatwienie, a także uprzyjemnienie życia osobom, które mają ograniczone możliwości. Jeśli ktoś choruje przewlekle, warto zaopatrzyć się w elektryczne łóżko rehabilitacyjne. Dzięki temu bez większych problemów chora osoba jest w stanie sterować oparciem pleców. Możliwa jest zatem dowolna zmiana pozycji, a konieczne jest jedynie operowanie specjalnym pilotem. Warto zwrócić uwagę na to czy istnieje możliwość zainstalowania metalowych lub drewnianych barierek. Wówczas osoba chora może bez większych problemów przemieszczać się na łóżku, a ryzyko wypadnięcia jest zminimalizowane. Należy podkreślić, że właściwie wszystkie egzemplarze posiadają koła, co powoduje bezproblemową zmianę miejsca. Nie w sposób nie wspomnieć o doborze odpowiedniego materiału. Na dzień dzisiejszy najczęściej spotykane są łóżka drewniane i metalowe. Te pierwsze wyglądają bardzo estetycznie, bowiem świetnie komponują się z pozostałymi meblami. Jest to jednak dobre rozwiązanie w przypadku krótkotrwałej rehabilitacji. Łóżka metolowe są znacznie bardziej odporne na wszelkie zniszczenia, dlatego idealnie sprawdzą się w przypadku długotrwałej rehabilitacji.

Dodatkowe wyposażenie łóżek

Właściwie niezbędnym wyposażeniem są odpowiedniej jakości siłowniki. To właśnie dzięki nim możliwa jest szybka i bezpieczna zmiana pozycji poszczególnych ruchomych elementów. Niestety te słabsze mogą ulec awarii, jeśli korzystamy z nich stosunkowo często. Korzystanie z siłowników to przede wszystkim skuteczny sposób, aby zapobiegać odleżynom. Jednak bardzo często w zestawie otrzymujemy specjalny materac przeciwodleżynowy, a także regulowany za pomocą korby boczny stolik. Osoba chora może położyć tam co tylko zechce, a na brzegach widoczne są specjalne zabezpieczenia, dzięki którym przedmioty nie zsuwają się.

Łóżka dla chorych– kupić czy wypożyczyć?

Zdecydowanie w większości przypadków, lepszym rozwiązaniem wydaje się być wypożyczenie łóżka. Wypożyczalnia łózek rehabilitacyjnych to przede wszystkim odpowiednia cena. Miesięcznie tego typu koszt oscyluje w granicach 100 zł, a jest to ogromne udogodnienie zarówno dla osoby chorej, jak i tej opiekującej się. Oczywiście łóżko wypożyczone jest w 100% sprawne i serwisowane, a jego jakość jest stosunkowo wysoka. Wszelkie podzespoły będą sprawne, dlatego też łóżko będzie z pewnością funkcjonalne.