pomoc

Najlepsza oferta na abonament z telefonem. Na co zwrócić uwagę?

Kiedy umowa z obecnym operatorem dobiega końca, zawsze zastanawiamy się, jak wybrać najkorzystniejszą nową ofertę. Czasy, gdy telefon dostawaliśmy od operatora za darmo – w charakterze nagrody za lojalność – bezpowrotnie minęły. W dalszym ciągu na rynku są jednak atrakcyjne oferty z telefonem. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę w poszukiwaniach.

Całkowity koszt umowy

Najlepsza oferta na abonament z telefonem to taka, w której zapłacimy za nowe urządzenie i abonament najniższą możliwą stawkę. Poszukiwania warto rozpocząć od sprawdzenia rzeczywistego kosztu umowy. W tym celu musimy pomnożyć miesięczny abonament (wraz z dodatkową ratą za telefon) przez liczbę miesięcy, w trakcie których będziemy związani umową z usługodawcą.

Jednocześnie warto sprawdzić, ile identyczny telefon kosztuje na wolnym rynku. Rozwiązania są oczywiście dwa. Możemy skorzystać z porównywarki cen (np. Ceneo.pl) i wyszukać produkty w renomowanych sklepach lub poszukać szczęścia na aukcjach internetowych. W drugim przypadku będziemy mieli większą szansę upolowania okazji, ponieważ ludzie pozbywają się często telefonów, które dostali w promocjach bankowych lub otrzymali jako nietrafione prezenty.

Mając już wyliczoną całkowitą wartość zobowiązań wobec operatora wystarczy odjąć od niej cenę telefonu, a wynik podzielić przez liczbę miesięcy zapisaną w umowie. W ten prosty sposób zorientujemy się, ile tak naprawdę kosztują nas same usługi telekomunikacyjne.

Liczba miesięcy

Wiele osób zna to z autopsji. Dzwoni konsultant z nieprawdopodobnie korzystną ofertą, dostępną tylko w przypadku zamówień telefonicznych. Po wysłuchaniu jej szczegółów jesteśmy gotowi podpisać umowę. Po chwili dowiadujemy się jednak, że przedstawiona nam przed chwilą „najlepsza oferta na abonament z telefonem” obejmuje bardzo długi okres zobowiązania. Zamiast dwudziestu czterech, operator proponuje nam trzydzieści lub trzydzieści sześć miesięcy. Tego typu oferty zwykle nie należą do korzystnych, ponieważ w ciągu trzech lat potrafi zmienić się technologia produkcji telefonów, a ceny usług telekomunikacyjnych spadają. „Zwykle” nie oznacza jednak „zawsze”. Jeżeli zastosujesz procedurę z punktu pierwszego, szybko okaże się, z jak bardzo korzystną ofertą masz do czynienia.

Nowy numer czy kontynuacja?

Często zdarza się również, że najlepsza oferta na abonament z telefonem to propozycja podpisania zupełnie nowej umowy – rejestracja kolejnego numeru w sieci. Jeżeli zależy nam na zachowaniu obecnego numeru i nie mamy potrzeby uzyskiwania nowego, często nie będzie to więc oferta dla nas.

Podsumowanie

Zastanawiając się, jaka jest najlepsza oferta na abonament z telefonem, która odpowiada naszym potrzebom, trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim: warto zaczekać do końca umowy. Wówczas mamy szansę na otrzymanie znacznie korzystniejszej propozycji przedłużenia umowy. Po drugie, telecentra i sklepy internetowe mają często znacznie lepszą ofertę niż salony stacjonarne. Po trzecie, warto dobrze przemyśleć swoje potrzeby zarówno pod względem sprzętu, jak i oferty abonamentowej. Do czego wykorzystuję telefon? Jak często dzwonię? Jak duży pakiet internetowy muszę mieć? Właściwa odpowiedź na te pytania pozwoli Ci wybrać naprawdę dobrą ofertę.