drum

Nauka gry na perkusji

Gra na perkusji jest bardzo inspirująca. Oczywiście ze względu na hałas, nie można mówić o swobodzie nauki gry na perkusji we własnym domu. Tutaj właściwym raczej będzie jakieś wygłuszone pomieszczenie lub też nauka w profesjonalnym studiu, w domu kultury czy też w innym tego rodzaju obiekcie. Nauka gry na perkusji jest znacznie trudniejsza niż chociażby nauka gry na gitarze. Dlatego też spotyka się znacznie więcej osób, które uczą się gry na gitarze niż gry na perkusji. Aby móc być, stać się dobrym perkusistą, potrzeba jest po prostu kochać muzykę. Oczywiście potrzeba też długich godzin ćwiczeń. Poza tym nie można nie wskazać również na taki aspekt, jakim jest odpowiedni sprzęt. Mowa zarówno o samej perkusji jak i o sprzęcie pomocniczym. Jednym z nieodłącznych elementów znacząco pomagających z grze na perkusji jest metronom. Jest to urządzenie służące do mierzenia, do wyznaczania tempa gry na perkusji, na gitarze czy też na innym instrumencie muzycznym.

Charakterystyka metronomów

Metronom jest urządzeniem znanym ludziom już od roku 1815. Na przestrzeni lat został on udoskonalony, ale niemniej jego podstawowa funkcja wciąż jest zachowana. Metronom wyznacza tempo muzyczne danego utworu. W partyturach poszczególnych utworów mamy zapisane prawidłowe tempo, które powinno być utrzymywane. Aby było to możliwe, potrzeba jest właśnie zastosowania metronomu. Jakiego? Możemy wyróżnić różne jego rodzaje. Mamy do czynienia z:

– metronomami mechanicznymi

– metronomami elektronicznymi

– metronomami online

Dokładność pomiaru tempa muzycznego jest zróżnicowana. Największą dokładność można uzyskać przy metronomach najmniej skomplikowanych, czyli tych mechanicznych, tych najstarszych. Są one powszechne, dostępne w każdym sklepie muzycznym. Tempo danego utworu może być ustawione w granicach 40 do 208 uderzeń, a więc możliwości są bardzo mocno rozbudowane. Metronom to koszt rzędu kilkuset złotych. W przypadku, gdy poważnie myślimy o nauce gry na gitarze, na perkusji, taka inwestycja będzie jak najbardziej właściwa. Oczywiście, jeśli ktoś ma zamiar zakładać swój własny zespół muzyczny, to również bardzo przydatnym może okazać się zakup metronomu. W tym przypadku można mówić nie tylko o pewnej opcji, co raczej o pewnej konieczności, o pewnych wymogach stawianych zespołom muzycznym. Zachowanie odpowiedniego tempa każdego utworu muzycznego jest jednym z najbardziej istotnych elementów. Bez niego będzie trudno o zachowanie pełnej harmonii dźwięków podczas wspólnej gry.

Sprawdź aplikację, która pomoże ci w nauce grania na perkusji Camtronome – metronom.