auto

Problemy z transportem? Co na to mozemy poradzić?

Wiele osób jest niezadowolonych z komunikacji publicznej. Konsumenci coraz bardziej cenią sobie niezależność i wygodę podczas codziennego przemieszczania się np. do pracy czy na spotkania towarzyskie. Na pomoc przychodzi tzw. car-sharing, czyli wynajem aut na minuty. To bardzo popularna w Europie Zachodniej forma wynajmu, która powoli pojawia się w naszym kraju.

Czym jest car-sharing?

Wynajem samochodu na minuty oferowany jest na razie w największych miastach w Polsce: Warszawie, Trójmieście, Wrocławiu, Poznaniu i Krakowie. Operator usługi udostępnia swoim klientom kilkaset specjalnie oznakowanych samochodów, które są zaparkowane w bazach lub różnych częściach miasta. Można zarezerwować auto i odebrać je w bazie lub odnaleźć zaparkowane na ulicy. W znalezieniu aut pomocna jest aplikacja mobilna, którą proponuje wynajmujący. Koszt wynajmu samochodu to czas korzystania i przejechany nim dystans. Wynajmujący nie pokrywa kosztów paliwa, ponieważ tym zajmuje się usługodawca. Dodatkowa opłata doliczana jest za postój auta, np. podczas robienia zakupów. Klient nie płaci także za parkowanie lub ubezpieczenie, ponieważ te koszty pokrywa usługodawca. Aby zarejestrować się w aplikacji, konieczne jest wysłanie zdjęcia prawa jazdy, które weryfikuje dane użytkownika.

Dla kogo car-sharing?

Usługa została stworzona z myślą o osobach, które są klientami taksówek i Ubera, a chcieliby samodzielnie prowadzić auto. Potencjalni klienci mieszkają w dużych miastach i nie chcą zakupować własnego samochodu ze względu na wysoki koszt utrzymania. Klienci czasem potrzebują skorzystać z auta, aby zrobić większe zakupy lub w szybkim czasie dojechać na spotkanie. Jest to usługa dla nowoczesnych konsumentów, którzy chcą skorzystać z wynajmu auta za pomocą aplikacji. Obliczone koszty zostaną pobrane z podpiętej do aplikacji karty płatniczej. Mentalność współczesnych ludzi bardzo się zmieniła, a ludzie chcą być niezależni i cenią sobie komfort. Konsumentom nie zależy już na posiadaniu auta, ponieważ dostrzegają w tym wiele problemów. Ubezpieczenie OC, AC, koszty napraw i koszty eksploatacji w przypadku osób rzadko korzystających z auta są zwyczajnie nieopłacalne. Klient chcąc skorzystać z wynajmu nie musi niczym się przejmować, wystarczy użyć aplikacji i jedną płatnością załatwić wszystkie formalności. Orientacyjne ceny usługi to 0,65-0,9 zł za każdy kilometr, 0,5-0,79 zł za czas przejazdu i 0,1-0,18 zł za czas postoju. Podliczenie kosztów całej trasy jest bardzo korzystne, a klient czuje niezależność.

Historia car-sharingu

Początkiem zmian na polskim rynku komunikacyjnym był przełom roku 2016/2017. W sierpniu 2016 roku w Warszawie pojawiła się pierwsza firma 4Mobility, a w Krakowie w październiku Traficar. Wspomniane firmy z czasem zaczęły oferować usługi w innych miastach w Polsce. W Warszawie pojawiają się natomiast nowe firmy, które oferują car-sharing, czyli współdzielenie. W Niemczech prawie 3 mln klientów korzysta z usług współdzielenia, a z roku na rok liczba zainteresowanych rośnie. W Polsce rynek car-sharingu jest bardzo młody, ale coraz więcej klientów korzysta z oferowanych usług i poleca je znajomym i rodzinie.

Źródło: http://www.pgt.pl/