szkoła

Reforma szkolnictwa na Podlasiu

Jeśli moglibyśmy spojrzeć w przyszłość i zobaczyć efekty przygotowywanej w czasie obecnym reformy szkolnictwa, to wówczas moglibyśmy mieć pewne przeświadczenie czy była ona słuszna, czy też może nie. Owa reforma szkolnictwa sprowadza się do likwidacji szkół gimnazjalnych i powrót do systemu nauki w szkole podstawowej przez osiem lat. Jednocześnie też liceum wraca do cyklu czteroletniego, a technikum do cyklu pięcioletniego. Osoby nieco starsze, w średnim wieku, dobijające do czterdziestki bardzo dobrze pamiętają ów system, który zasadniczo się sprawdzał. Czy się sprawdzi teraz i czy owa reforma jest konieczna?

Zmiany na plus czy na minus?

Można oczywiście gdybać, niemniej jednak na pewno wzbudza ona bardzo wiele emocji, w tym zwłaszcza mowa jest o emocjach negatywnych. Mówiąc o owych zmianach, możemy być niemalże przekonani, że dojdą one do skutku, że ewentualnie przeprowadzone w kraju referendum niewiele albo też nic nie zmieni. Tym samym mamy do czynienia ze znaczącymi zmianami, które nastąpią. Mówiąc o owych zmianach, będziemy chcieli wskazać na to, iż owe zmiany dotyczą nie tylko samych uczniów, ale także i nauczycieli. Jeśli bowiem likwiduje się gimnazja, to nie wszyscy nauczyciele z tej szkoły znajdą zatrudnienie w innym miejscu od razu. Jak więc widać, owa reforma słusznie budzi emocje, aczkolwiek powiemy, że nie zawsze są to zdrowe emocje i tym samym nie powiemy jakoby owa reforma miała być zła czy też jakaś rewelacyjna.

Uporządkowanie zmian w edukacji

Trzeba ją przyjąć, trzeba przyjąć wszystkie jej założenia i się im podporządkować. To będzie nam gwarantowało pewien spokój, gdyż tak naprawdę nikt z adresatów owej reformy nie jest w stanie cokolwiek zrobić, aby ona weszła w życie lub nie weszła. Wszelkie protesty organizowane na ulicach różnych miast pokazują pewne niezadowolenie, aczkolwiek również nie powiemy, że owe protesty mogą przynieść jakiś realny skutek w postaci odstąpienia od realizacji postanowię owej ustawy. Czas pokaże kto miał rację i kto zyskał, a kto stracił. Na pewno nie powiemy, że wszyscy będą zadowoleni lub też niezadowoleni.