Rekuperacja to nowoczesna alternatywa dla zawodnej tradycyjnej wentylacji. Jeśli jesteś zainteresowany rekuperatorami, być może natknąłeś się na informację, że wdrażając to rozwiązanie, możesz zaoszczędzić znaczną część miesięcznych wydatków na ogrzewanie domu. Warto jednak mieć na uwadze, że rekuperatory nie działają tak samo, jak ogrzewanie. Według licznych analiz przeprowadzonych przez specjalistów, sprawny system rekuperacyjny jest w stanie zaoszczędzić około 30% energii. Jest to rewelacyjne rozwiązanie dla wielu gospodarstw domowych. Pozwala zaoszczędzić zarówno pieniądze, jak i również czas. Warto przeanalizować dotychczasowy wykorzystywany sposób, by zamienić go na inne, lepsze i efektywniejsze rozwiązanie.
Rekuperacja to inaczej wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. W przypadku wentylacji standardowej działa dzięki pobieraniu powietrza wytwarzanego przez kominy.
Jak działa rekuperacja?
Rekuperacja, która jest formą wentylacji mechanicznej, opiera swoje działanie na ruchu powietrza wytwarzanego przez maszynę. To urządzenie jest zwykle nazywane rekuperatorem i pozwala kontrolować ruch powietrza, zarówno wytwarzanego przez maszynę, jak i usuwanego z pomieszczenia. Rekuperatory odzyskują również ciepło z zanieczyszczonego powietrza, usuwając je podczas procesu z dwutlenkiem węgla i wilgocią.
W końcu 30% lub jedna trzecia mniej wydatków na ogrzewanie to spory sukces! Oszczędność na ogrzewaniu jest zatem możliwa dzięki sprawnie działającemu systemowi rekuperacji. Dodatkowymi aspektami, o które należy zadbać przy instalacji rekuperatora, jest zapewnienie innych systemów ograniczających straty ciepła. Do takich elementów należy odpowiednia izolacja lub neutralizacja mostków cieplnych. Zwracając uwagę na te aspekty, jesteś w stanie w jeszcze większym stopniu obniżyć koszty związane z eksploatacją ogrzewania.
Warto również zaznaczyć, że rekuperatory to doskonałe rozwiązanie zapewniające zdrowie i komfort dla całej rodziny. Otwarcie okna nie zawsze jest idealnym rozwiązaniem na oczyszczenie powietrza. Jest to szczególnie ważne, jeśli dom znajduje się w zanieczyszczonym środowisku. Powietrze zawiera wiele szkodliwych substancji takich jak smog, dym, kurz czy alergeny. Dodatkowo zbyt częste wietrzenie tradycyjne może doprowadzić do pojawienia się grzyba na ścianach ze względu na dużą wilgotność. Przy korzystaniu z rekuperacji nie ma takiego ryzyka. Dobry system jest więc ważnym aspektem, który pozwoli Ci cieszyć się zdrowym i oczyszczonym powietrzem w Twojej domowej przestrzeni.