Aby pożyczka przez Internet, bądź kredyt gotówkowy zostały przyznane, banki i inne instytucje finansowe sprawdzają zdolność kredytową potencjalnego klienta. Podczas rozpatrywania wniosku kredytowego brana pod uwagę jest m.in.: ocena punktowa. Każda z instytucji bankowych, jak i pozabankowych posiada wewnętrzne regulacje, które tyczą się warunków, jakie należy spełnić, by dostać pieniądze. Jako kredytobiorca masz jednak wpływ na niektóre z parametrów, które brane są pod uwagę. Już teraz zadbaj o swoją zdolność kredytową za sprawą kilku cennych porad.
Pozbądź się karty kredytowej i zadłużeń
Pamiętaj, że wszystkie limity na kartach, czy debety na kontach osobistych są brane pod uwagę, jako posiadane zobowiązanie, nawet, gdy nie zostaną wykorzystane. Bank i instytucje pozabankowe muszą, więc założyć, że klient w każdej chwili może użyć karty i zaciągnąć dodatkowy kredyt, dlatego uwzględnia te informacje podczas oceny zdolności kredytowej. Jeżeli nie korzystasz z karty kredytowej, bądź robisz to bardzo rzadko – zwróć ją do banku. Natomiast osoby, które nie mogą wyobrazić sobie życia bez niej, powinny pomyśleć nad obniżeniem limitu.
Unikaj pożyczki online
Jeżeli w Twoich planach dotyczących najbliższej przyszłości uwzględniasz zaciągnięcie większego kredytu, warto przyjrzeć się swojej sytuacji finansowej. Weź pod uwagę wszystkie posiadane zobowiązania oraz terminy ich ostatecznej spłaty. Mając na uwadze fakt, że każda pożyczka przez Internet, czy rata za sprzęt może obniżyć zdolność kredytową, poczekaj z zaciągnięciem nowego kredytu do czasu spłaty aktualnie posiadanych.
Złóż wniosek o kredyt w jednym banku
Pamiętaj, że wszystkie zapytania kredytowe są widoczne w raporcie BIK-u, stąd też im więcej wniosków kredytowych złożysz w krótkim czasie, tym niższa będzie zdolność kredytowa. Postaraj się wstępnie oszacować oferty banków i zawnioskować o kredyt w kilku z nich.
Trzymaj się terminów swoich zobowiązań
Na ocenę zdolności kredytowej wpływa terminowość spłacanych przez nas zobowiązań. Dołóż wszelkich starań, aby trzymać się harmonogramu spłat. Czasami jednak sytuacja życiowa zmusza nas do pokrycia innych naglących wydatków, a tym samym powstaje zaległość. Zadbaj o to, aby opóźnienia w spłacie nie były większe niż 30 dni, ponieważ takie nie wpływają na ocenę w BIK-u.
Sprawdź swoją zdolność kredytową
Pomocnym rozwiązaniem jest pobranie raportu z Biura Informacji Kredytowej w celu uzyskania informacji na własny temat. Jeżeli w planach mamy większe zobowiązanie finansowe, warto zadbać o zwiększenie szans na jego otrzymanie. Z raportu dowiemy się, czy dostępne na nasz temat informacje są prawdziwe.
Popracuj nad pozytywną historią kredytową
Osoby, które nie posiadały żadnego zobowiązania finansowego bądź zdarzyło się nam o nim zapomnieć, dopuszczając się tym samym zaległości w spłacie, dobrym rozwiązaniem będzie zaciągnięcie małej pożyczki online. Aby znaleźć dobrą firmę pożyczkową skorzystaj porównania chwilówek online na stronie chwilowkiok.pl. Terminowa spłata zobowiązania poprawi naszą ocenę punktową.
Rozważ pośrednika
Wzięcie kredytu z rodzicami, partnerem, czy rodzeństwem w niektórych przypadkach zwiększa szansę na otrzymanie kredytu. Podobne rozwiązanie wpływa na poprawę zdolności kredytowej oraz jednocześnie stanowi dodatkowe zabezpieczenie dla banku. Wybierz osobę z pozytywną zdolnością kredytową.
Wydłuż czas spłaty kredytu
W zwiększeniu szans na otrzymanie kredytu pomoże wydłużenie okresu kredytowania. Im dłużej spłacamy kredyt, tym więcej zapłacimy za jego obsługę. Pamiętaj, że jego wydłużenie pozwoli zmniejszyć ratę miesięcznego kredytu, która już nie musi stanowić dużego obciążenia finansowego. Tym samym możesz wpłynąć na obniżenie swoich miesięcznych wydatków, a jednocześnie wpłynąć na poprawę zdolności kredytowej.
Równe raty kredytu
Podczas wyboru rat malejących sprawisz, że ogólne koszty kredytu zmaleją. Jednak początkowe, wysokie raty mogą zaniżyć zdolność kredytową. Być może bank w trakcie wyliczania zdolności kredytowej wziął pod uwagę wysokość obecnie ponoszonych rat, a nie ich przyszłą, niższą wartość. Tym samym znacznie lepszym rozwiązaniem będzie kredyt o równych ratach kapitałowo-odsetkowych.
Wybierz dodatkowe zabezpieczenie
W sytuacji, kiedy to bank ma zastrzeżenia, co do naszej zdolności kredytowej, przyszły kredytobiorca może zaproponować dodatkowe zabezpieczenie. Podobne rozwiązane może w znaczący sposób zwiększyć zdolność kredytową.
Stały dochód
Banki oraz instytucje pozabankowe posiadają określone procedury wewnętrze w związku z przyznawaniem zobowiązań finansowych. O ile jeszcze dla wszystkich z nich znaczenie ma ile zarabiamy, to nie wszystkie wymagają ukazania umowy, jaką posiadamy. Umowa o pracę wpływa korzystnie na postrzeganie przez bank przyszłego kredytobiorcy. Natomiast w grupie większego ryzyka są osoby pracujące na umowę o dzieło, samozatrudnieni oraz posiadający umowę na czas określony. Aby szybka pożyczka, bądź kredyt na samochód mogły zostać przyznane wymagana jest stabilność finansowa potencjalnego kredytobiorcy. W tym celu, aby zwiększyć zdolność kredytową, należy dokumentować ciągłość zatrudnienia.
Za sprawą powyższych wskazówek znacznie łatwiej będzie nam przejść proces wnioskowania o kredyt lub pożyczkę.