suple

Suplementy diety wspomagają organizm

Przy odpowiednio zbilansowanej diecie, normalnym sposobie życia, suplementy nie są potrzebne. Organizm człowieka powinien być samowystarczalny, czerpiąc odpowiednią ilość witamin, składników mineralnych z żywności.

Jednak badania wykazują, że…

W wielu przypadkach musimy wspomagać organizm różnego rodzaju suplementami diety, szczególnie podczas rekonwalescencji, przy intensywnej, wyczerpującej pracy, uprawianiu sportu, bezsenności, rozkojarzeniu, dużym wysiłku umysłowym. Nasze współczesne życie jest bardzo szybkie, dynamiczne, nie zawsze mamy czas na zjedzenie właściwego posiłku o właściwej porze.

Gdy do tego dochodzi zmienna pogoda, nasz nastrój ulega pogorszeniu, stajemy się senni, łatwiej wtedy o popełnienie błędów, nasza wydajność spada. Korzystając z porady lekarza, trzeba sięgnąć po suplementy diety (Olimp-Nutrition.pl) najprawdopodobniej organizm wykazuje braki odpowiednich elementów i przestaje prawidłowo funkcjonować.

W sprzedaży jest wiele różnych suplementów, jak zatem wybrać ten najlepszy?

Wszystko to, co jest naturalne, jest dla organizmu najlepsze. Ostatnim hitem na rynku jest sok, naturalny wyciąg z owoców noni. Noni, jest niewielkim krzewem rosnącym na Hawajach i na polinezyjskich wyspach, jest to wiecznie zielona roślina, która przez cały rok rodzi owoce. Można je zbierać kilkanaście razy w roku. Roślina została przypadkowo odkryta w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku i ze względu na swoje wyjątkowe składniki, została nazwana eliksirem życia. Znalazła zastosowanie w profilaktyce oraz wspomaganiu leczenia wielu chorób. Sok z noni znalazł zwolenników na całym świecie, a ci, którzy go regularnie używają, twierdzą że podnosi energię, rozjaśnia umysł, a w przypadku rekonwalescencji, daje szanse na powrót do zdrowia.

Co zawiera ten wspaniały suplement diety, jaką ma przewagę nad innymi preparatami?

Zawiera naturalną melatoninę oraz związki pobudzające wydzielanie serotoniny, nazywanej hormonem szczęścia. Wzmacnia układ odpornościowy organizmu, przyspiesza odbudowę zniszczonych, osłabionych komórek, podnosi witalność, poprawia stan umysłowy i fizyczny, regeneruje włosy, skórę i paznokcie. Łagodzi nastroje psychiczne, dlatego sok jest świetnym antidotum na przesilenie wiosenne, jesienne. Powinni go pić ludzie ze skłonnością do depresji i zmiennych nastrojów. Noni reguluje ciśnienie krwi, poziom cukru, zmniejsza skutki alergii, wspomaga układ kostno – stawowy.

Oprócz tego…

Ma właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne, antybakteryjne i antywirusowe. Ze względu na to, że noni rośnie na bardzo żyznych, wulkanicznych terenach, owoce zawierają szereg cennych minerałów. Proteiny, enzymy, witaminy, hormony, minerały w dużych ilościach – to wszystko zawierają owoce noni. Ponieważ owoce noni szybko się psują, sok pasteryzuje się, co jest naturalnym procesem konserwacji. Nie zawiera on żadnych dodatkowych konserwantów.

W naturze istnieje wiele naturalnych suplementów diety, ale dla sportowców, którzy trenują wyczynowo, intensywnie, mogą się one okazać niewystarczające.

Dlatego z reguły, oprócz zdrowego żywienia, odpowiednio zbilansowanej diety, sportowcom poleca się suplementy diety w postaci tzw. odżywek, które działają bardzo szybko, uzupełniając na bieżąco utracone przez organizm, podczas meczących treningów, składniki. Podczas intensywnych treningów konieczne jest nawadnianie organizmu, najlepiej płynami zawierającymi witaminy i enzymy. Przy dużym wysiłku, organizm szybko traci te składniki.

Zasadą jest spożycie suplementów diety do 30 minut po zakończeniu treningu

Jeżeli tego się nie zrobi, organizm będzie szukał możliwości uzupełnienia niedoborów w samym organizmie, i tak, na przykład do uzupełnienia białka zacznie go pobierać z tkanki mięśniowej, co będzie prowadziło do ich osłabienia, a przy dłuższym braku białka z zewnątrz, nawet do ich wyniszczenia. Dlatego dieta każdego sportowca musi być opracowana stosownie do danej dyscypliny sportu, aby dobrze wspomagała organizm podczas treningów. W większości przypadków i tak trzeba wzbogacać dietę suplementami, ponieważ ilość niezbędnych składników może się okazać niewystarczająca. Szczególnie w sytuacjach, gdy przed zawodami, ilość treningów jest zwiększona.

Powszechnie stosowane są odżywki węglowodanowe i białkowo węglowodanowe, które zawierają elementy łatwo i szybko przyswajalne przez organizm.

Suplementy diety to także odżywki białkowe, preparaty witaminowe z enzymami

Aby organizm był wydolny, musi być ‘dokarmiany’ wieloma związkami i składnikami. Współczesne odżywki występują w różnych postaciach – płynnych, w postaci proszku, są łatwe do przygotowania. Mają zróżnicowany skład ze względu na rodzaj dyscypliny sportowej, rodzaj tkanek wykorzystywanych podczas treningów. Jednak, aby stosować takie, które nie zaszkodzą zdrowiu, np. zażywając większą ilość białka lub węglowodanów, najlepiej jest skonsultować się z lekarzem, który pomoże w opracowaniu odpowiedniej diety i suplementacji. Suplementy diety w formie odżywek są konieczne, ale jedynie podczas uprawiania sportu, czy dużego wysiłku fizycznego.

Pamiętaj jednak!

Nie powinno się ich stosować na co dzień, gdy organizm nie będzie w stanie spalić nadmiaru suplementów.