Rozwój technologii i ogólnie pojętej nauki przyniósł ludzkości wiele bardzo interesujących wynalazków. Dotyczą one np. motoryzacji, Internetu czy też zdrowia. Nie można jednak zapominać o tym, że nowoczesne, warte uwagi technologie mogą być wykorzystywane także do ogrodów czy też na obiektach sportowych, czego doskonałym przykładem jest sztuczna trawa ogrodowa. Czym ona jest, jakie są jej początki, a co najważniejsze, jakie zalety płyną z jej wykorzystywania?
Początki stosowania i rozwój technologii
Potrzebę wynalezienia sztucznej trawy zauważyli jako pierwsi Amerykanie, gdy zaczęli zmagać się z ogromnymi trudnościami w zakresie utrzymania trawy na obiektach sportowych w odpowiedniej kondycji. To właśnie te problemy stały się głównym motorem napędowym do powstania w 1964 roku wynalazku w postaci sztucznych włókien trawy.
Jak można się jednak łatwo domyślić, na początku sportowcy nie wyrazili, delikatnie mówiąc, zbyt dużego entuzjazmu odnośnie nowej nawierzchni do gry. Wszystko z tego powodu, że stosowana wtedy trawa była dość prosta w konstrukcji, czego dowodem może być fakt, że kładziona była bezpośrednio na betonowej nawierzchni. Dziś jednak, po wielu latach badań i rozwoju technologii, sztuczna trawa do ogrodu występuje w kilku wersjach, które często trudno jest odróżnić od prawdziwej trawy. Na rynku znaleźć można np. modele wykonane w technologii monofilowej, oraz fibrolowanej. Czym się różnią? Pierwsza wersja trawy składa się z pojedynczych pasemek, które posiadają nawet do kilkunastu włókien. Druga wersja to trawa ponacinana i poskręcana.
Jakie są najważniejsze zalety stosowania sztucznej trawy?
Jak zatem widać, sztuczna trawa jest wynalazkiem naprawdę ciekawym. Warto się jednak zastanowić nad tym, jakie są jego najważniejsze zalety i z jakiego powodu warto się w ogóle taką trawą zainteresować.
Każdy posiadacz ogrodu doskonale wie, że założenie trawnika wymaga wiele pracy, czasu oraz przede wszystkim pieniędzy. Codzienna pielęgnacja, podlewanie o określonych porach, czy też nawet odpowiednie nawożenie, to chleb powszedni każdego posiadacza naturalnego trawnika. W przypadku wersji sztucznej wygląda to zdecydowanie prościej, ponieważ taki sztuczny trawnik nie tylko nie wymaga żadnej pielęgnacji po jego położeniu na ziemi, lecz co również bardzo ważne, jest on zupełnie niewrażliwy na niekorzystne warunki atmosferyczne, w tym na silne nasłonecznienie. Jest to więc rozwiązanie bardzo wygodne, które pozwala oszczędzić naprawdę wiele czasu. Oczywiście oznacza to także to, że koszt utrzymania takiej trawy jest znikomy i po jej położeniu można właściwie o niej zapomnieć. A układanie sztucznej trawy wymaga jedynie przygotowania podłoża.
Gdzie może być stosowana sztuczna trawa?
Jak więc widać, lista zalet sztucznej trawy jest nie tylko bardzo długa, lecz co również bardzo istotne, ma naprawdę wielkie znaczenie dla użytkownika. Powstaje jednak zasadnicze pytanie, gdzie taka trawa może zostać użyta?
Rzecz jasna najbardziej oczywistą odpowiedzią jest w tym wypadku po prostu ogród, gdzie zastępować ona będzie trudną w utrzymaniu naturalną trawę. Dzięki swoim właściwościom sztuczny trawnik może być jednak położony również na boiskach sportowych, czy też nawet na balkonie lub tarasie.