wakacje

Twoja włoska przygoda – pomysły tłumacza

Nietrudno zrozumieć, dlaczego Włochy są coraz popularniejsze wśród studentów z różnych części Europy i świata. Magnesem jest sam fakt, że to właśnie tu, w Bolonii, znajduje się najstarszy uniwersytet na naszym globie. Do tego młodym osobom podoba się położone w sercu południowej Europy – dosłownie w zasięgu ręki jest wiele z największych i najbardziej modnych miast europejskich. Ponadto kraj ten fascynuje tutejszymi krajobrazami i widokami rozpościerającymi się wszędzie dookoła – w jednej części tego pięknego państwa można karmić oczy alpejskimi stokami, w innym śródziemnomorskimi plażami, a gdzie indziej starymi i pełnymi niepowtarzalnego uroku i urody – włoskimi miastami. Ale to nie wszystko! Włochy są domem dla ogromnej liczby miejsc światowego dziedzictwa UNESCO. Na deser jest jeszcze fenomenalna spuścizna kulturowa i historyczna, a także jedna z najbardziej pysznych i sławnych kuchni świata.

Marzysz o studiach we Włoszech? A może twoje dziecko pragnie obrać ten kierunek na przyszłe kilka lat swojego życia? Pora poznać lepiej ten kraj! Już zawczasu pamiętaj – jeśli w trakcie procesu aplikacyjnego będziesz potrzebować pomocy przy sprawdzeniu wszelkich dokumentów w języku włoskim, zgłoś się do zawodowego tłumacza. 100% pewność poprawności translacji to spokojna głowa! Skorzystaj z oferty biura tłumaczeń: Tłumaczenia na język włoski – Supertlumacz.com.pl

Studia we włoskim stylu

Włochy mają to do siebie, że mogą pochwalić się imponującą spuścizną kulturalną i historyczną. Edukacyjną również. Czy wiedzieliście, że w każdym z głównych miast włoskich znajduje się duża uczelnia? Większość z nich finansowana jest przez państwo. Ponadto tutejsza sieć uczelni wyższych oferuje także te prywatne.

Włoski system szkolnictwa wyższego dzieli się na ten uniwersytecki i pozauniwersytecki.

  • W skład tego pierwszego wchodzi: 89 uczelni (58 państwowych + 17 prywatnych, 2 uniwersytety dla obcokrajowców, 6 szkół wyższych z ofertą studiów podyplomowych i 6 uczelni internetowych).

  • Ten drugi to 4 grupy uczelni: wyższe szkoły artystyczne, językowe, techniczne i te specjalizujące się w 5 głównych dziedzinach, a mianowicie: nauki o zdrowiu, nauki humanistyczne, nauki ścisłe, nauki społeczne oraz nauki technologiczne.

Edukacja wyższa dzieli się na trzy etapy:

  • studia I stopnia (laurea) – trwają 3 lata, studenci otrzymują tytuł naukowy dottore. Etap ten odpowiada polskiemu licencjatowi,

  • studia II stopnia – masz tu do wyboru dwie różne drogi prowadzące do uzyskania dyplomu. Pierwsza to laurea specialista – od tej nazwy pochodzi tytuł naukowy LS (dottore magistrale), trwają 2 lata. Druga to master universitario di 1 livello – tytuł naukowy MU1 (Master Universitario di 1 livello), trwają 1 rok.

Nie wszystkie kierunki mają w ofercie dwustopniowy system nauczania – np. medycyna, stomatologia i farmacja nauczane są w zintegrowanym cyklu, który łączy oba stopnie studiów (tzw. ciclo unico). Nauka w tym przypadku trwa 5-6 lat.

  • Studia III stopnia – 3 alternatywne ścieżki naukowe zwieńczone otrzymaniem dyplomu Dottorato di Ricerca, „specialista di…” i tytułu naukowego MU2.

Pierwszy i najstarszy uniwersytet na świecie – studiuj w Bolonii

O Bolonii na pewno słyszał każdy z was w trakcie nauki w szkole. Powstał w 1088 roku i powszechnie uznaje się go za pierwszy i najstarszy uniwersytet na świecie. Wciąż cieszy się bardzo dużym uznaniem. Jego kampusy znajdują się w: Bolonii, Cesenie, Forli, Rawennie i Rimini, ma również międzynarodowy kampus w Buenos Aires w Argentynie.

Jako ciekawostkę można podać, że to właśnie tutaj studiowali m.in.:

  • arcybiskup Canterbury Thomas Beckett,
  • wielu papieży,
  • laureat Nagrody Nobla i inżynier Guglielmo Marconi,

Do szeregów absolwentów należą ponadto:

  • Enzo Ferrari – zdawaliście sobie z tego sprawę?

Nie każdy włada włoskim w takim stopniu, aby samodzielnie dokonać wysokiej jakości i zarazem niezwykle błyskotliwego tłumaczenia z polskiego na ten język. Jeśli potrzebujesz wsparcia, szanowane biuro tłumaczeń to cichy pomocnik, który pomoże ci w tej kwestii!