systemy

Unijne wytyczne odnośnie elektroodpadów

Być może nie wszyscy jeszcze wiedzą, że będąc właścicielem elektroodpadów typu zużyty telefon komórkowy czy nawet bateria, mamy nie tylko prawa, ale i obowiązki. Nie można sobie tak po prostu wyrzucić telefonu do śmietnika, do którego wyrzucamy papier czy obierki, lecz należy oddać elektrośmieć do specjalnych punktów zbiórki ZSEE. Za umieszczenie zużytego sprzętu razem z innymi odpadami grozi bowiem kara grzywny do 5000 zł. Konieczna jest utylizacja komputerów. Ale gdzie taki sprzęt zostawić? Kto zajmie się odbiorem zużytego sprzętu?

Dlaczego konieczny jest recykling sprzętu elektronicznego? Dbaj o ekologię!

Wyrzucania elektroodpadów do zwykłego śmietnika zakazuje Unia Europejska oraz ustawa z dnia 11 września 2015 o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Zakaz ten obrazuje zresztą specjalny znaczek umieszczany na sprzęcie elektronicznym i elektrycznym – przekreślony kosz ZSEE. Ustawa wyróżnia aż 10 grup sprzętu, czyli na przykład urządzenia wielkogabarytowe, jak chłodziarki i zamrażarki, pralki i zmywarki, grzejniki i wentylatory elektryczne. Inna grupa to urządzenia małogabarytowe, takie jak odkurzacze i żelazka. Objęte normą są też komputery osobiste, drukarki, kalkulatory, telefony – zaliczane do sprzętu teleinformatycznego i telekomunikacyjnego. Kolejna grupa to sprzęt audiowizualny, czyli radia, wzmacniacze dźwięku, instrumenty muzyczne, kamery wideo. Jeszcze inna to sprzęt oświetleniowy. Ustawą objęte są również gry wideo, analizatory, czujniki dymu, termostaty, lampy, wagi, routery. Dlaczego nie wolno wyrzucać takich urządzeń do zwykłych śmieci? Na przykład dlatego, że znajdują się w nich substancje szkodliwe, takie jak rtęć – deformująca kości, uszkadzająca nerki lub niszczący szpik kostny ołów. A także wywołujący alergie chrom, zaburzający funkcje rozrodcze kadm, uszkadzający błony śluzowe nikiel, czy wywołujący choroby płuc azbest.

Jaka firma oferuje utylizację komputerów i odbiór zużytego sprzętu?

Firma oferująca recykling i utylizację sprzętu elektronicznego powinna mieć szereg koniecznych pozwoleń. Nie mówiąc oczywiście o oświadczeniu o wpisie do ewidencji, numerze rejestrowym numerze NIP i REGON. Konieczne jest pozwolenie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, a także decyzja w kwestii wydania pozwolenia na transport odpadów i odbiór zużytego sprzętu. Ważnym dokumentem jest pozwolenie na wytwarzanie oraz przetwarzanie i zbieranie odpadów. Firma oferująca tego typu usługi powinna mieć także doświadczenie z branży. Powinna mieć zadowolone grono dobrze obsłużonych klientów. A także wyróżniać się szybkim tempem realizacji usług oraz wyjątkową ich jakością, zgodną z normami prawnymi. Oferta firmy powinna być kierowana zarówno do instytucji i firm jak i klientów indywidualnych.

Bogata oferta utylizacji komputerów i niszczenia danych

Firma Dora Plus oferuje recykling zużytego sprzętu gaśniczego, recykling sprzętu elektronicznego, elektrycznego i komputerowego oraz niszczenie danych elektronicznych i papierowych. Możesz zatem poddać tutaj recyklingowi sprzęt RTV i AGD, sprzęt elektroniczny i elektryczny, biurowy, komputerowy, złom metali nieżelaznych i żelaznych, gaśnicę, toner, a także sprzęt medyczny i kable elektryczne. Oczywiście transport i odbiór elektrośmieci należy do firmy. Z kolei niszczenie danych polega na demagnetyzacji, mechanicznym niszczeniu nośników, a także niszczeniu dokumentów papierowych.